Wyposażenie roweru

W co powinien być wyposażony rower, by pozwalał na bezpieczną i komfortową jazdę? Zacznijmy od oświetlenia. Abyśmy byli widoczni dla innych uczestników ruchu na jezdni, oświetlenie naszego roweru musi być odpowiednie, a więc posiadać:

  • białe światło pozycyjne skierowane do przodu
  • czerwone światło pozycyjne skierowane do tyłu
  • czerwone światło odblaskowe zamontowane z tyłu

Rowerzysta może umieścić również światła odblaskowe na szprychach, które stanowić będą dodatkowe oświetlenie. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, rowerzysta może używać z tyłu roweru migających lampek diodowych, które są doskonałym sygnałem rozpoznawczym. Pamiętajmy o tym, że bez odpowiedniego oświetlenie nie wolno nam wyjeżdżać na drogę, nawet w dzień.

Kolejnym elementem decydującym o bezpiecznej jeździe na rowerze są odpowiednie hamulce. Wielu rowerzystów popełnia błąd wymieniając hamulce na nowe. Często pojawia się problem z kompatybilnością systemu hamulcowego, tak więc zawsze stosujmy takie hamulce, jakie mamy obecnie w rowerze. Zadbajmy o to, by nowe hamulce pasowały do zaczepów na widelcu oraz ramie.

Rowerzysta powinien zadbać o właściwe siodełko, które powinno mieć żelowy wkład, co sprawi, że nasze pośladki podczas jazdy nie będą zapadały się w nim. Ważnym elementem jest niewątpliwie kierownica, która musi być ustawiona odpowiednio do wzrostu. Odpowiednio wyprostowana pozycja ciała gwarantuje swobodną jazdę.

Tematem godnym uwagi jest również odpowiedni kask, który zadba o nasze bezpieczeństwo. Podczas uderzenia dobrze dobrany kask zmniejszy nasze obrażenia. Kask powinien być dopasowany do rozmiaru głowy. Każdy kask rowerowy powinien posiadać znak CE oraz spełniać wymagania normy EN 1078:1997, która określa wymagania dotyczące skuteczności ochrony dla kasków oraz ergonomii. Dotyczy to w szczególności właściwości, które amortyzują uderzenia oraz właściwości układu mocującego, a także konstrukcji uwzględniającej pole widzenia. Przy wyborze kasku zwracajmy uwagę na wagę kasku, który powinien być lekki. Kask powinien również mieć otwory lub system wentylacji.


Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design