Houseboating

Pływające domki inaczej nazywane barkami mieszkalnymi lub houseboatami cieszą się dużą popularnością w wielu krajach Europy. W Polsce barki mieszkalne są zjawiskiem nadal niecodziennym. Dopiero w ostatnich latach pierwsi śmiałkowie zdecydowali się zamieszkać na wodzie.

Znacznie szybciej przybywa pływających domków urlopowo-letniskowych. Od kilku na szlakach wodnych polski spotykamy coraz więcej jachtów spacerowych zapewniających komfortowe warunki spędzenia wolnego czasu. Początkowo pojawiły się na Wielkich Jeziorach Mazurskich oraz na Wybrzeżu. Obecnie coraz częściej spotykane są na rzekach i innych zbiornikach wodnych. Popularność tej formy wypoczynku jest efektem nieograniczonych możliwości obcowania z przyrodą z dala od zgiełku miast i przeludnionych kurortów, poznawania nowych miejsc niedostępnych z brzegów. A wszystko w warunkach jak w ośrodku wypoczynkowym czy nawet hotelu. Nowoczesne barki wyposażone są we wszelkie udogodnienia takie jak toaleta, prysznic, radio, TV, kuchnia, lodówka i wiele innych. Możliwości wyposażenia jest naprawdę wiele wszystko zależy od zasobności portfela wynajmującego. Ceny wynajmu takiego pływającego domku na pierwszy rzut oka mogą odstraszać wielu zainteresowanych, ponieważ zaczynają się od ok. 300zł za dobę i w dużej mierze zależą od długości wynajmu. W środku sezonu letniego ceny mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż wiosną czy jesienią. Pamiętajmy, że jest to domek, w którym podróżować może kilka osób w zależności od wielkości, ilości miejsc noclegowych a więc dziennie na jedną osobę koszt zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Jest to koszt porównywalny z wynajęciem kajaka wraz z opłatą za pole namiotowe lub kwatery mieszkalnej w turystycznych regionach Polski. Dodatkowo w ostatnich latach przepisy dotyczące pływania uległy znacznemu uproszczeniu poprzez zniesienie konieczności posiadania uprawnień do prowadzenia łodzi motorowych z małymi silnikami do 13KM po rzekach, kanałach i jeziorach. W efekcie dużą część pływających domków dostosowano do przepisów a tym samym zwiększono dostępność tej formy wypoczynku.

Nad Jeziorem Zegrzyńskim houseboating ofertuje firma Relaks na wodzie.


Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design