Bezpieczeństwo i ubiór

Zanim wybierzemy się na wycieczkę rowerową, warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego skierowanymi właśnie dla rowerzystów. Warto również poznać podstawowe zagadnienia związane z turystyką rowerową.

Każdy rowerzysta ma obowiązek przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniego doboru sprzętu. W co powinien być wyposażony rower, by pozwalał na bezpieczną i komfortową jazdę? Informację o tym można znaleźć w zakładce Wyposażenie roweru.

Tematem godnym uwagi jest również odpowiedni kask, który zadba o nasze bezpieczeństwo. Podczas uderzenia dobrze dobrany kask zmniejszy nasze obrażenia. Kask powinien być dopasowany do rozmiaru głowy. Każdy kask rowerowy powinien posiadać znak CE oraz spełniać wymagania normy EN 1078:1997, która określa wymagania dotyczące skuteczności ochrony dla kasków oraz ergonomii. Dotyczy to w szczególności właściwości, które amortyzują uderzenia oraz właściwości układu mocującego, a także konstrukcji uwzględniającej pole widzenia. Przy wyborze kasku zwracajmy uwagę na wagę kasku, który powinien być lekki. Kask powinien również mieć otwory lub system wentylacji.

Rowerzysta, któremu zależy na bezpiecznej i sprawnej jeździe, musi zadbać również o:

  • właściwie dokręcone koła
  • okresowe smarowanie łańcucha
  • prawidłowo napompowane opony
  • niestarty bieżnik opon

Na bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze ma niewątpliwie odpowiedni ubiór, który powinien składać się z odzieży ostrzegawczej poprawiającej widoczność rowerzysty na drodze. Bardzo istotne są również ochraniacze łokci, nadgarstków i kolan, a także rękawice ochraniające ręce przed otarciem.

Kierując się zasadą bezpiecznej jazdy na rowerze powinniśmy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania oraz zabieraniu na dłuższą wycieczkę rowerową apteczki pierwszej pomocy.

Źródło: poradnikrowerowy.pl


Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design