Sum

Kolejną charakterystyczną dla Jeziora Zegrzyńskiego rybą jest sum /silurus glanis/. Jest to największa ryba naszych wód. W sprzyjających warunkach potrafi dorosnąć do 100 kilogramów i ponad 2 metrów długości. Nie do rzadkości należą łowione przez wędkarzy okazy 20-30 a nawet 50-kilogramowe. Sum najchętniej przebywa na dnie wód głębokich, spokojnych o miękkim podłożu. W ciągu dnia chowa się w trudno dostępne, głębokie kryjówki, na żer wychodzi wieczorem, nocą oraz przed świtem. Przed burzą często unosi się pod powierzchnię. Początkowo żywi się planktonem, aby po roku przejść na drapieżny tryb życia. Odżywia się drobnymi rybami, rakami, żabami, kijankami i larwami owadów.

okres ochronny: od 1 listopada do 30 czerwca.
wymiar ochronny: 70 cm [2]
limit połowu: 1 szt. dziennie
Rekord Polski: 89,30 kg

Wymiar ochronny.
Określona przepisami długość złowionej ryby, poniżej której musi być z powrotem wypuszczona do wody. Długość ryby liczona jest od początku pyska do końca płetwy ogonowej. Przepisy dotyczące ochrony wód i środowiska naturalnego (Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb) określa Polski Związek Wędkarski.

Źródło: www.zalewzegrzynski.net


Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design