Sandacz

Optymizmem co do czystości wód Jeziora Zegrzyńskiego może napawać stosunkowo liczna populacja sandacza /lucioperca lucioperca/, który wymaga wód mało zanieczyszczonych o dnie czystym, twardym i żwirowatym. Sandacz najchętniej przebywa na plosie jeziora oraz w nurcie Narwi, starając się unikać konkurentów pokarmowych jakimi są szczupak i okoń. W pierwszym roku życia sandacz żywi się planktonem i drobną fauną denną, później przechodzi na drapieżny tryb życia. Poluje na małe stynki, ukleje, płotki, cierniki, jazgarze i jelce, ponieważ wąski przełyk zmusza go do atakowania ryb małych.

Wymiar ochronny - 45 cm. Okres ochronny - od 1 stycznia do 31 maja.

Wymiar ochronny.
Określona przepisami długość złowionej ryby, poniżej której musi być z powrotem wypuszczona do wody. Długość ryby liczona jest od początku pyska do końca płetwy ogonowej. Przepisy dotyczące ochrony wód i środowiska naturalnego (Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb) określa Polski Związek Wędkarski.


Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design