Karaś

W Jeziorze Zegrzyńskim można spotkać obydwa gatunki karasia /carassius carassius/, złocistego czyli pospolitego i srebrzystego tzw. japończyka.

Karaś pospolity, najprościej ujmując, swym kształtem przypomina paletkę do tenisa stołowego. Jest krępy i charakteryzuje się mocno wygrzbieconym ciałem, pokrytym ciemnozłocistą łuską. Do jego ulubionych dań należą larwy owadów, skorupiaki i mięczaki. Karaś ma niewielkie wymagania jeżeli chodzi o zapotrzebowanie tlenowe i może przetrwać wszędzie tam, gdzie inne gatunki zamierają, nawet pod grubą powłoką lodową. Karasie pospolite są cenione ze względu na smaczne i słodkie mięso. Jednak nie mają one większego znaczenia gospodarczego, ponieważ przy połowach sieciami, z jednego hektara wody można wyłowić zaledwie kilkanaście kilogramów tej ryby.

Karaś srebrzysty, zewnętrznym wyglądem przypomina karasia pospolitego, jednak różni się od niego ubarwieniem. Grzbiet karasia srebrzystego jest ciemnostalowy z granatowym lub niebieskim połyskiem. Boki ma srebrzystoszare a brzuch biały. W Polsce występują w zasadzie tylko osobniki żeńskie. W czasie rozrodu, w końcu maja i czerwcu, ikra złożona przez samice pobudzana jest do rozwoju przez plemniki innych gatunków ryb, zwłaszcza karpia i karasia pospolitego. Nie występuje przy tym zjawisko zapłodnienia. Tego rodzaju proces nosi nazwę gynogenezy. Rozród drogą gynogenezy nie jest jedynym sposobem rozmnażania tego gatunku. Na dalekim wschodzie i niektórych państwach Europy zachodniej, występują obie płcie i rozród odbywa się w sposób naturalny przy udziale samców. Gatunek ten również rośnie bardzo powoli i nie ma praktycznie żadnego znaczenia gospodarczego. Jego mięso jest niezbyt smaczne, ościste i suche. Jednak ze względu na dobre brania i waleczność karaś pospolity jest cenioną rybą sportową.

Źródło: www.zalewzegrzynski.net


Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design