Kaczątko

25 października 2015

godz. 16:00

Białołęcki Ośrodek Kultury

Spektakl Kaczątko odwołuje się do znanego bohatera baśni H. Ch. Andersena, jednak nie opowiada jego historii. Kaczątko jest pretekstem do przyjrzenia się tematowi różnorodności człowieka i bezcenności życia. Czy to, że jesteś inny z wyglądu, inaczej się rozwijasz, inaczej czujesz, jesteś chory, stary, jąkasz się, jesteś w kropki czy w paski, jest niepisanym przyzwoleniem na odrzucenie?

Z czego wynikają uprzedzenia i wszelkie obawy przed drugim człowiekiem i do czego może to prowadzić?

W spektaklu biorą udział tancerze Teatru Tańca Inoj oraz muzycy Zbigniew Chojnacki i Łukasz Czekała.

- Jakież to kaczątko jest duże. Niepodobne do żadnego innego. (...) Musi wejść do wody, nawet gdybym je miała sama tam wepchnąć! (...).

(... )Ale zarówno kaczki, jak kury dziobały, potrącały, kopały i wyśmiewały biedne kaczątko, które ostatnie wykluło się z jajka i było takie brzydkie. - Za duże! - mówili wszyscy, a indyk, który urodził się z ostrogami i wyobrażał sobie z tego powodu, że jest cesarzem, napuszył się jak okręt o wydętych żaglach i zwrócił się w stronę kaczątka gulgocząc tak, że aż mu cała głowa poczerwieniała. Biedne kaczątko nie wiedziało, co ma począć ani dokąd pójść; martwiło się bardzo, że jest takie brzydkie i że jest pośmiewiskiem całego podwórka. Tak było pierwszego dnia, a potem działo się gorzej i gorzej. Wszyscy prześladowali biedne kaczątko, nawet rodzeństo było bardzo niedobre dla niego.

H. Ch. Andersen "Brzydkie kaczątko"

 

Miałem sen, iż pewnego dnia ten naród powstanie, aby żyć wedle prawdziwego znaczenia swego credo: "Uważamy za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi".

Miałem sen, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na pdstawie tego, jacy są.

Martin Luther King

 

Uczymy się być rasistami, to znaczy że możemy również nauczyć się nimi nie być. Rasizm nie jest genetyczny. To wszystko kwestia władzy.

Jane Elliot


Choreografia i reżyseria - Katarzyna Kryczka

Muzyka - Zbigniew Chojnacki, Łukasz Czekała

Scenografia - Marcin Kowalik

Kostiumy- Iwona Turek, Zhenia Jurkevica

Światło - Paweł Śmiałek

Animacje - P. Welt

Obsada:

Anna Bajer, Dorota Koprowska, Katarzyna Kryczka, Elżbieta Pańkowska, Katarzyna Sztarbała, Iwona Turek

Bilety: 8zł (ulgowy), 10zł (normalny), dostępne również na
Spektakl od 7 lat.

Rezerwacja biletów tel.: (22) 884 46 25 wew. 31

e-mail: sekretariat@bok.waw.pl  

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design