Dzieje wsi Wierzbica
W ramach projektu „Historia miejsc i ludzi – budowa i umacnianie tożsamości lokalnej” w świetlicy socjoterapeutycznej w Wierzbicy odbyło się kolejne spotkanie z dr. Sławomirem Jakubczakiem.
W trakcie wykładu, którego tematem były dzieje wsi Wierzbica i jej właścicieli przedstawione zostały informacje dotyczące np.: pierwszej wzmianki o Wierzbicy w dokumencie z 1349 roku, czy nadania sołectw w Wierzbicy i Dierżeninie, w 1389 r. przez biskupa płockiego. W historię wsi wplecione zostały losy właścicieli, zarządców i dzierżawców dóbr wierzbickich np.: Wojszczyków, Marczewskich, Kościeszów, Bielskiego, Krętowicza czy ostatniej właścićielki Wierzbicy Marii z Dłużewskich Borkowskiej. Nie zabrakło wątku romantycznej miłości i związku Benigny i generała Małachowskiego. Stare mapy pokazały jak zmieniało się położenie wsi względem Narwi, jakie szlaki komunikacyjne przebiegały opodal wywierając wpływ na rozwój Wierzbicy. Były w niej niegdyś 2 karczmy, których tradycję kontynuuje restauracja „Złoty Lin”, były cegielnie – pierwsza funkcjonowała już w 1 poł. XIX w., a cegła z Wierzbicy na początku XX w. posłużyła do renowacji serockiego kościoła. Był most, na którym jeszcze w XIX obowiązywały taryfy za przejazd czy przeprowadzenie krowy, przetrwała do dzisiaj przydrożna kapliczka mimo, że w czasie II wojny światowej zabudowa wsi była dwukrotnie zniszczona. Dowiedzieliśmy się także, że 1-majowe pochody, całkiem niedawno otwierała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wierzbicy.
W imieniu organizatorów dziękujemy za przyniesione zdjęcia i dokumenty rodzinne. Zapraszamy też na kolejne spotkanie, 16 listopada w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu o godz 15:00. Tematem wykładu będzie Zegrze – historia i główne zabytki.