XVI Festiwal Pieśni i Tańców Polskich

2016-11-07

Przed nami 16. edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich, organizowanego od roku 2001 w Wieliszewie, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Hej, Słowianie!” wybiegając poza granice Polski, jednocześnie podkreślając słowiański rodowód naszej kultury ludowej.

Obok gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego "Promyki" z Wieliszewa - przed publicznością w hali sportowej w Wieliszewie zaprezentuje się reprezentacyjna grupa folklorystyczna najstarszej polskiej uczelni wyższej – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa! Zapraszamy w czwartek, 10 listopada, do hali sportowej w Wieliszewie - wstęp jak zawsze wolny!

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich od 16 lat – w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – przypomina o naszej kulturalnej i ludowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Od roku 2014 Festiwal nosi zaszczytne imię Stanisława Moniuszki.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Hej, Słowianie!”. W nawiązaniu do wielokulturowej spuścizny historycznych ziem polskich, zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę Festiwalu – w trakcie ubiegłorocznej edycji zaprezentowaliśmy m.in. efektowny folklor cygański i góralski pochodzący z będącego w zasięgu wpływów węgiersko-słowackich terenu Spisza. W roku obecnym, wybiegając poza granice Polski, jednocześnie podkreślając słowiański rodowód naszej kultury ludowej, chcielibyśmy zaprezentować publiczności Festiwalu tańce i pieśni wschodnio i południowo-słowiańskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki” Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa. Obok naszych gości na scenie zaprezentują się tradycyjnie gospodarze – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Wstęp jak zawsze wolny!

Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki” to reprezentacyjna grupa folklorystyczna najstarszej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa. Powstał w 1959 r. przy katedrze Filologii Słowiańskiej UJ i obok folkloru polskiego ma w swoim repertuarze pieśni i tańce południowo i wschodniosłowiańskie (Zespół współpracował z choreografami z Bułgarii, Chorwacji, Macedonii i Słowenii) wykonując je w oryginalnych strojach otrzymanych w darze z takich państw jak Bułgaria, Chorwacja, Macedonia, Słowenia, Rosja i Ukraina. Zespół zaprezentuje w Wieliszewie wiązankę tańców i pieśni z terenów Polski oraz wymienionych państw słowiańskich.

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design