Wycieczka rowerowa - Serock - Cupel - Popowo Kościelne
Przykładowa wycieczka rowerowa lub piesza
wzduż rzek: Narew oraz Bug
Serock - Cupel - Popowo Kościelne (Gm. Somianka)
Wycieczkę rowerową rozpoczynamy jadąc od strony Serocka (Gmina Serock), kierując się na most w Wierzbicy.
Po drodze mijamy tabliczkę ze znakiem punkt widokowy (Wierzbica ul. Na Skarpie) oraz kapliczkę wotywną z 1863 roku (Szlak Czerwony, Północny Szlaku Patriotycznego "Polski Walczącej" na terenie Powiatu Legionowskiego). Warto przeznaczyć kilka minut, aby zobaczyć widok na rzekę Narew (punkt widokowy). Z niewielkiego wzniesienia możemy podpatrywać ptaki zamieszkujące te tereny oraz przeciwległy brzeg rzeki Narew (wał ziemny w Łasze - Gmina Serock). Stamtąd (za mostem po prawej stronie - Łacha) kierujemy się prosto wałem lub drogą nieutwardzoną (na dole). Wał kończy się w miejscu, w którym znajduje się przystań wodna (Gmina Somianka - teren ogrodzony).
Następnie jedziemy ul. Do Przystani (nazwa ulicy). Znajdują się tam domki letniskowe. Po drodze warto zerknąć po lewej stronie na neogotycki pałac z oficyną. Jesteśmy na skrzyżowaniu ulic: Do Przystani z Nadbużańską. Sręcamy w prawo i jedziemy zobaczyć parafialny kościół pw. Narodzenia NMP w Popowie Kościelnym.
Został zbudowany w stylu neogotyckim (początek XX wieku) wg projektu architekta Józefa Dziekońskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Popowskiej, który został ukoronowany papieską Koroną wdzięczności pobłogosławioną przez papieża Franciszka 04.03.2015 roku w Rzymie (złocona Korona wdzięczności ufundowana m.in. przez wiernych - informacje na tablicy pamiątkowej na zewnątrz kościoła z łacińską dewizą "AD MAIOREM DEI GLORIAM" obok wejścia głównego).
Przed kościołem na placu możemy odnaleźć w centralnym jego miejscu drzewo - pomnik przyrody. Jest to "Dąb Wolności", który został posadzony przez dzieci szkolne 03.05.1920 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obok niego usytuowany jest obelisk (kamień) z wyrytą sentencją: "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska" J. Piłsudski. Postawiony w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Pamięć o tych wydarzeniach jest czczona przez mieszkańców Popowa Kościelnego.
Zaraz za kościołem mieści się cmentarz parafialny.
Źródło: zdjęcie z publikacji Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, 1999r.
Przedtem (podążając do kościoła w Popowie) mijamy tereny interesujące pod względem walorów przyrodniczo - krajobrazowych należące do Gminy Serock: Sołectwa CUPEL, KANIĘ NOWĄ, KANIĘ POLSKĄ jadąc kolejno wzdłuż rzek: Narew oraz Bug.
Będąc na drugim brzegu rzeki (Cupel) możemy czerpać przyjemność z podziwiania panoramy Serocka: skarpy, na której wznosi się kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (kościół późnogotycki). W oddali zobaczymy również wieżę ratuszową, czy zmodernizowane molo z plażą miejską. Do obserwacji widoków możemy zabrać ze sobą lornetkę, by zobaczyć w oddali główne punkty, miejsca w Serocku.
Jadąc/idąc wałem ziemnym od Łachy do Cupla możemy obserwować po lewej stronie fragmenty lasów, bagna, łąki, czy Starorzecze rzeki Bug (Cupel) z roślinnością wodną oraz zróźnicowaną fauną.
Udając się w drogę powrotną z kościoła w Popowie wracamy ul. Malowniczą, Nadbużańską, Świerkówką (obok zakładu karnego, oddział zewnętrzny w Popowie) kierując się do drogi krajowej nr 62. Następnie skręcając w lewo do Serocka (na wysokości skrętu w lewo po przeciwnej stronie ulicy znajduje się tablica z nazwą Popowo Letnisko; jedziemy ul. Wyszkowską, przez most, kończąc trasę za rondem w Wierzbicy).
W Popowie - Parcelach (przed skrętem do drogi krajowej nr 62) mijamy po lewej stronie postawioną obok drogi tablicę informacyjną - formy ochrony w ramach Sieci Obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu PLB 140001 (mapę pokazującą m.in. Popowo Kościelne, Popowo Parcele - oznakowanie (tablica w Popowie Parcelach) granicy Doliny Dolnego Bugu można sprawidzić wchodząc na stronę: http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?obszar=PLB140001 -źródło).