Wola Kiełpińska - pieszy szlak turystyczny
Przez Wolę Kiełpińską przebiega czerwony szlak patriotyczny "Polski Walczącej" (kościół w Woli Kiełpińskiej oraz cmentarz parafialny w Woli Kiełpińskiej). Tablica informacyjna o szlaku znajduje się obok cmentarza parafialnego w Woli Kiełpińskiej.
Wola Kiełpińska położona jest w gminie Serock w pobliżu drogi krajowej nr 62.
Przykładowa trasa:
Od strony Warszawy poruszamy się obwodnicą (drogą krajową nr 61). Przejeżdżamy przez most w Zegrzu. Skręcamy w prawo na drodze dwujezdniowej (drogowskaz na Nowy Dwór Mazowiecki). Dalej poruszamy się ul. Zakroczymską (droga krajowa nr 62). Następnie skręcamy w lewo na skrzyżowaniu (drogowskaz w kształcie strzały do Jachranki; po prawej stronie zauważymy kościół).
Mieszkańcy Serocka mogą dojechać do Woli Kiełpińskiej poruszając się pieszym szlakiem turystycznym Jadwisin – Dębe, który w części przebiegu trasy pokrywa się z drogą docelową do Woli Kiełpińskiej. Droga asfaltowa prowadzi obok lasów. Jadąc do Woli Kiełpińskiej warto zobaczyć zespół 4 pomników przyrody – dębów szypułkowych, które rosną w głębi lasu niedaleko drogi asfaltowej, obok Jeziora Chojno. Koło jeziora skręcamy w lewo na skrzyżowaniu. Jedziemy cały czas prosto (ul. Prosta) do drogi wojewódzkiej nr 62. Skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu w Woli Kiełpińskiej skręcamy w lewo (po prawej stronie kościół).
Neobarokowy kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego został ufundowany przez Jadwigę i Macieja Radziwiłłów pod koniec II połowy XIX wieku. Patron parafii kościoła w Woli Kiełpińskiej, Św. Antoni z Padwy był z pochodzenia Portugalczykiem; urodził się w Lizbonie, franciszkanin; kanonizowany niecały rok po śmierci przez papieża Grzegorza IX. Świątynia wybudowana w stylu architektury renesansowej i klasycystycznej. Znajdują się tam epitafia rodu Krasińskich (XVIII w.). W krypcie grobowej kościoła znajdują się trumny księcia Macieja Radziwiłła oraz rodu Krasińskich i Radziwiłłów.
Maciej Radziwiłł był łowczym dworu carskiego, prezesem Towarzystwa Rolniczego i Towarzystwa Dobroczynności w Warszawie. Fasada kościoła składa się z trzech osi z ryzalitem, zwieńczonym na szczycie kartuszem z herbem Krasińskich "Ślepowronem".
W kościele parafialnym w Woli Kiełpińskiej możemy podziwiać obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprowadzony z Rzymu. Namalowany przez Ferenca Szoldaties w Rzymie w 1899 roku. Sprowadzony przez Jadwigę Radziwiłłową. Znajduję się on w ołtarzu głównym. Stacje drogi krzyżowej wiszą na obu stronach nawy głównej. Przed kościołem stoi ocalała po II wojnie światowej figurka Matki Bożej. Architektem kościoła był Konstanty Wojciechowski. Kościół został wpisany do rejestru zabytków 3 grudnia 1974 roku. Organy pochodzą z 1979 roku.
Warto zainteresować się epitafiami, które znajdują się w kościele w Woli Kiełpińskiej. Epitafium poświęcone Maciejowi Radziwiłłowi (zm. w 1907 roku; budowniczy świątyni w Woli Kiełpińskiej). Epitafium zostało wykonane z różowego i czarnego marmuru sprowadzonego z Włoch. Rokokowe epitafia: Antoniego Krasińskiego i Barbary oraz Eustachii Krasińskiej (żona Kazimierza Krasińskiego). Z czarnego marmuru zostało wykonane również epitafium Antoniego Xiężopolskiego oraz Stanisława Krasińskiego.
Niedaleko kościoła znajduje się cmentarz parafialny w Woli Kiełpińskiej. Powstał na przełomie XIX oraz XX wieku. Na głownej alei znajduje się największy obiekt architektoniczny cmentarza: kaplica p.w. bł. ks. Romana Archutowskiego, w której pochowano szczątki trzech księży. Po prawej stronie od kaplicy warto zobaczyć grób rodziny Zglenickich: Weroniki z Załusków Skotnickiej - Zglenickiej (matki Witolda Zglenickiego) oraz Witolda Zglenickiego (zm. 1904; żył lat 54; pionier wydobycia ropy naftowej z dna morskiego). Rodzina Szaniawskich, która zamieszkiwała dworek w Zegrzynku, nad rzeką Narew tutaj ma swoje miejsce spoczynku. Grób rodziny Szaniawskich usytuowany jest na głównej alei cmentarza (obok kaplicy). Spoczywają tam rodzice i brat Jerzego Szaniawskiego (wybitnego pisarza, dramatopisarza): Zygmunt (ur. 1852- zm. 1929), Wanda Szaniawska z d. Wysłouch (ur. 1851 - zm. 1932) oraz Władysław Szaniawski (ur. 1878 - zm. 1945). Wśród mogił możemy odnaleźć grób żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 roku. Na płycie jest umieszczony napis:
"Bohaterom, żołnierzom września 1939 r., poległym na naszej ziemi"
źródło
1. Zegrze - Wola Kiełpińska. Dzieje parafii i okolic. Anna i Marian Kurtyczowie, Wola Kiełpińska 2001.
-
Tablica informacyjna Szlak patriotyczny "Polski Walczącej"
-
Dąb szypułkowy obok Jeziora Chojno
-
Dąb szypułkowy obok Jeziora Chojno
-
Jezioro Chojno gm. Serock
-
Kościół w Woli Kiełpińskiej
-
Dąb Szypułkowy obok kościoła w Woli Kiełpińskiej
-
kaplica p.w. ks. Romana Archutowskiego
-
Grób rodziny Szaniawskich
-
Witold Zglenicki
-
Weronika Skotnicka - Zglenicka
-
Antoni Xiężopolski - administrator Dóbr Zegrze
-
Piotr Kawałowski - XIX w.