Top 5 kurortów i letnisk: zobacz wyniki z Mazowieckiego
Do ostatnich godzin trwała walka o zwycięstwo w sondzie Polskiej Organizacji Turystycznej - TOP 5 miejscowości kurortów i letnisk w województwie mazowieckim. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Serock wyprzedając Konstancin-Jeziorną i Kozienice. A oto szczegółowe wyniki głosowania...
1. Serock 29 %
Serock – atrakcyjnie ulokowane miasto leżące nad Zalewem Zegrzyńskim, około 40 kilometrów od centrum Warszawy. Bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą. W centrum miejscowości zachował się dawny układ urbanistyczny z brukowanym, średniowiecznym rynkiem i bardziej współczesnym ratuszem z 1995 roku. Spacerując po Serocku warto odwiedzić późnogotycki kościół fundacji Książąt Mazowieckich, zbudowany około 1526 roku. Ze znajdującego się tam tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama na ujście Bugu do Narwi. Niedaleko znajduje się Grodzisko Barbarka, gdzie można obejrzeć makietę średniowiecznego grodu a w czasie wakacji wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach. Spragnieni, zarówno bardziej jak i mniej aktywnego wypoczynku, powinni udać się na serocką plaże przy Zalewie Zegrzyńskim i znajdujące się przy niej molo. Idąc dalej Bulwarem Nadnarwiańskim wzdłuż brzegu trafimy na edukacyjną ścieżką ekologiczną, która przebiega obok takich atrakcji jak pałac Radziwiłłów z końca XIX wieku, kasyno oficerskie i zespół koszarowy w Zegrzu czy obserwatorium astronomiczne Borowa Góra z pierwszej połowy XX wieku w Jadwisinie. Również rowerzyści znajdą coś dla siebie – w okolicy Serocka jest wiele oznakowanych szlaków rowerowych prowadzących przez rezerwaty przyrody „Jadwisin”, „Wąwóz Szaniawskiego” i „Zegrze”.
2. Konstancin-Jeziorna 25,8%
Konstancin-Jeziorna – niewielkie miasto, położone około 20 kilometrów na południe od Warszawy. Jest to jedyne uzdrowisko w województwie mazowieckim. W dzielnicy Konstancin znajdziemy rozległy Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego z tężnią solankową, centrum hydroterapii i amfiteatrem. Dominująca jest tutaj niska architektura, warto pospacerować uliczkami by zobaczyć zabytkowe wille, zespół tzn. Górnej Papierni oraz wieżę ciśnień. Spragnieni dłuższych, ciekawych wędrówek mogą wybrać ścieżkę spacerową „Śladami Stefana Żeromskiego” o długości 10,5 kilometra albo ścieżkę „Do Skolimowa“ o długości 7,5 kilometra. Rowerzystom polecamy niebieski szlak do Góry Kalwarii i Czerska prowadzący terenami nadwiślańskimi. Na północ od Konstancina-Jeziorny rozciągają się Las Kabacki oraz Park Kultury w Powsinie, który zdecydowanie warto odwiedzić, ponieważ jest ciekawą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z Warszawą oraz Piasecznem.
3. Kozienice 22,6 %
Kozienice – miasto położone w południowej część województwa mazowieckiego, w Dolinie Środkowej Wisły. Miejscowość słynie z pięknego, zabytkowego zespołu parkowo – pałacowego z XVIII wieku, który należał do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Regionalne. W północnej części miasta leży Jezioro Kozienickie będące naturalnym zbiornikiem wodnym utworzonym w opuszczonym meandrze Wisły. Zajmuje ono powierzchnię około 20 ha. Jest to popularne miejsce wypoczynku w okresie letnim, działają tu wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wszyscy lubiący aktywny wypoczynek i kontakt z naturą powinni odwiedzić rezerwat „Źródło Królewskie”, oddalony o jedyne 9 kilometrów od Kozienic. Został on utworzony w celu zachowania siedlisk bagiennych i wilgotnych w dolinie meandrującej rzeki Zagożdżonki. W rezerwacie poruszać można się po wyznaczonych ścieżkach dydaktycznych. Znajdziemy tam wiele obiektów takich jak pomosty wzdłuż rzeki Zagożdżonki, punkty widokowe, tablice informacyjne. Jest to atrakcyjne i przygotowane z myślą o turystach miejsce wypoczynkowe, pełniące również rolę skrzyżowania tras turystycznych. Warto również wybrać się punktu widokowego w położonych niedaleko Kępeczkach.
4. Kampinos 16,1 %
Kampinos – wieś w województwie mazowieckim, położona na zachód od Warszawy. Popularna turystycznie w latach 50., obecnie zabiega o przywrócenie atrakcyjności. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego, czyli tzn. zielonych płuc stolicy. Jest to idealne miejsce na piesze i rowerowe wędrówki – znajdziemy tutaj 350 kilometrów szlaków turystyki pieszej oraz ponad 200 kilometrów tras rowerowych. Kampinoski Park Narodowy może pochwalić się bogatą fauną i florą – rośnie tutaj ponad 1250 gatunków roślin i mieszka ponad 50 gatunków zwierząt. Na terenie parku znajdują się wydmy śródlądowe występujące w formie łuków oraz wałów, które tworzą dziś największy i najlepiej zachowany kompleks tego rodzaju wydm w Europie. Spacerując po Kampinosie warto obejrzeć drewniany, zabytkowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP wraz z plebanią i ogrodem oraz zespół dworski z XVIII wieku. We wsi można podziwiać również dwa pomniki przyrody – ogromne dęby szypułkowe. Będąc w okolicy warto odwiedzić pięknie położoną wieś Granica, słynącą zaczynają z międzywojennego zespołu drewnianych budynków nadleśnictwa i parku etnograficznego wraz z Aleją Trzeciego Tysiąclecia. Do miejscowości prowadzą dwa ciekawe szlaki piesze – Południowy Szlak Krawędziowy oraz Szlak im. Zygmunta Padlewskiego, które zaczynają się w Kampinosie.
5. Łąck 6,5 %
Łąck – wieś położona nad jeziorem Łąckim Dużym oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Ma bardzo korzystne położenie – jest stąd blisko do Warszawy, Łodzi i Skierniewic. Miejscowość zyskała rozgłos dzięki wielu produkcjom filmowym. Kręcono tu między innymi „Ogniem i mieczem”, „Stawkę większą niż życie”, „Szatana z siódmej klasy” czy „Cwał”. Największa atrakcją Łącka jest Stado Ogierów gdzie organizowanych jest wiele zawodów konnych w skokach przez przeszkody i woltyżerce oraz gdzie jest możliwość skorzystania z przejażdżek końmi, również po terenach leśnych. Jezioro Łąckie Duże to świetne miejsce nie tylko do plażowania ale także do uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. Zainteresowani kulturą i historią powinni odwiedzić Muzeum Sztuki Ludowej im. Stanisława Reymonta. Znajdują się tam oryginalne eksponaty pochodzące z gospodarstw wiejskich – są to między innymi stare meble, narzędzia pracy, przedmioty użytkowe oraz archiwalne materiały szkolne. Oczywiście w okolicy znajdziemy oznakowane szlaki piesze i rowerowe o zróżnicowanej długości. Podróżującym z dziećmi polecamy 5 kilometrową ścieżkę dydaktyczną składająca się z 12 przystanków a jednym z nich jest Izba edukacji leśno – ekologicznej urządzona w budynku Nadleśnictwa Łąck.