Szlakiem żółtym - szlakami wśród lasów...
Szlakiem żółtym serockim
Szlakami wśród lasów....
Na terenie Powiatu Legionowskiego oraz Pułtuskiego na obszarach Gmin Serock/Pokrzywnica leżą urozmaicone kompleksy leśne. Te widoki możemy podziwiać dzięki ścieżkom rowerowym. Znajduje się tutaj żółty szlak rowerowy (Uroczysko Wierzbica). By dotrzeć do tego miejsca (Góry Pobyłkowskie) kierujemy się przykładowo obwodnicą Serocka: mijamy Serock, zjeżdżamy na skręcie w prawo do Wierzbicy (kierunek Wyszków - droga krajowa nr 62). Następnie docierając do ronda skręcamy w lewo (Wierzbica). Mijamy restaurację hotelową po lewej stronie. Będąc na rowerze pokonujemy jeszcze kilkadziesiąt metrów. Udajemy się na najbliższym lub kolejnym skrzyżowaniu w lewo.
Dwie alternatywne drogi (Wierzbica) prowadzą do szlaku rowerowego (żółtego).
z kładki prosto do ul. Pobyłkowskiej z kładki prosto, drogą asfaltową
do szlaku żółtego (oznaczenie)
Docierając do kładek położonych nad obwodnicą możemy dostrzec wysoką wieżę przekaźnikową, pobliskie lasy czy restaurację hotelową Żur'avina (stacja benzynowa). Trasę rowerową w lesie (żółty szlak) możemy odnaleźć jadąc z kładki prosto. Kończy się droga asfaltowa - po lewej stronie zobaczymy stację wodociągową. W pobliżu ul. Pobyłkowskiej w Serocku (granica Gminy Serock) na skraju lasu po prawej stronie obok zabudowy mieszkalnej, wjedziemy na szlak (ostry skręt w prawo).
Drugi wybór trasy wiedzie kładką, drogą asfaltową (obok hotelu Żur'avina). Zobaczymy tablicę kierunkową na Pobyłkowe Małe. Po jej minięciu po lewej stronie widać ścieżkę prowadzącą drogami leśnymi.
Teren jest zróżnicowany, jeżeli chodzi o pofałdowanie terenu. Występują zjazdy, na których możemy odpocząć, ale również spore wzniesienia z wystającymi gdzieniegdzie kamieniami spod drogi oraz piaszczystym podłożem. Warto zaopatrzyć się w rower z odpowiednim ogumieniem.
Następnie ul. Dłużewskich w Serocku, Polną, Leśną docieramy do Dębinek. Znajdują się tam domki rodzinne, zabytkowa paliczka (1881 r.). Odpoczywamy na długim zjeździe. Skręcamy w prawo. Mijamy Marynino. Docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 622. Kilkanaście metrów od tego miejsca dostrzeżemy oznaczenie - formę ochrony NATURA 2000 - ŚWIETLISTE DĄBROWY I GRĄDY W JABŁONNEJ PLH 140045 (droga pożarowa). W skład ostoi wchodzą zborowiska roślinne grądów oraz świetlistych dąbrów położonych na Wyżynie Ciechanowskiej. Przedmiotem ochrony objęte są: grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (9170) oraz ciepłolubne dąbrowy (9110) (źródło: http://warszawa.rdos.gov.pl; http://bip.warszawa.rdos.gov.pl). Naprzeciwko tej drogi, po drugiej stronie ulicy wjedziemy znowu na żółty szlak, gdzie stoi ciekawa kapliczka. Obok niej na skraju fragmentu lasu (obok pustego pola) uwagę przykuwają drzewa o rozłożystach konarach.
Kierując się w drogę powrotną m.in. przez Marynino, ul. Nasielską (szlak pieszy Jadwisin - Dębe) obok Jeziora Chojno możemy zrobić przystanek i podziwiać okazałe dęby, które są pomnikami przyrody.