Śnięte ryby w zegrzyńskim "oczku"

2013-08-13

11 sierpnia 2013 r. po burzowym poprzednim dniu i deszczowej nocy w zamkniętym akwenie wodnym potocznie zwanym oczkiem wodnym w Zegrzu wystąpiło masowe śnięcie ryb

Informacja o dziwnym zachowaniu się ryb tzn. gwałtowne ruchy, szybkie podpływanie pod powierzchnię wody i tzw. "dzióbkowanie" - łapanie powietrza, przewracanie się i śnięcie,   przekazali okoliczni wędkarze.

W porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej do akcji ratowania ryb skierowane zostały jednostki OSP Serock, OSP Wola Kiełpińska i OSP Gąsiorowo, które około godziny 10.00 rozpoczęły działania ratownicze.
Z ramienia Komendy Powiatowej PSP Legionowo na miejscu zdarzenia koordynatorem działań był asp. sztab. Tomasz Kołodziński. Zabezpieczenie miejsca prowadzenia akcji poprzez wyłączenie z ruchu odcinka drogi - tzw grobli w Zegrzu i wyznaczenie objazdu dokonali wspólnie funkcjonariusze Komisariatu Policji w Serocku i Straży Miejskiej.

Akcja ratownicza polegała na dotlenieniu pompami i kurtynami wodnymi dotkniętego przyduchą akwenu. W trakcie działań Komenda Powiatowa PSP w Legionowie zadysponowała dodatkowo do akcji jednostki OSP Legionowo, Nieporęt i Kąty Węgierskie z kurtynami wodnymi i pompami. Ponadto łodzie motorowe gminnych jednostek OSP i PZW pływały po akwenie wzruszając i dotleniając wodę.

Działania ratownicze straży pożarnych i korzystna zmiana pogody /lekki wiatr i obniżenie temperatury/przyniosły pozytywny skutek. Około godziny 12-13 ryby przestały podpływać do brzegu i dzióbkować. Pomiar tleny w zbiorniku dokonany przez przedstawicieli WIOŚ i PZW jednoznacznie wskazywał na poprawę dotlenienia akwenu.

Niestety skutki przyduchy były tragiczne. Już dnia 11 sierpnia strażacy gminnych jednostek OSP i członkowie PZW zebrali około 200 - 250 kg. śniętych ryb. Były to głównie ogromne tołpygi i leszcze. W dniu 12 sierpnia członkowie PZW zebrali jeszcze ponad tonę ryb, które stopniowo wypływały na powierzchnię. Martwe okazy ważyły nawet 50-60 kg. Codziennie zebrane ryby odbierane były przez firmę utylizacyjną.

W ocenie przedstawicieli WIOŚ i władz PZW najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia przyduchy i śnięcia ryb były niekorzystne warunki pogodowe. Wiarygodna i ostateczna przyczyna śnięcia ryb określona zostanie po wszechstronnej analizie próbek wody pobranych przez przedstawicieli WIOŚ z różnych części zbiornika.

Akcja ratowania i zbierania śniętych ryb w niedzielę dnia 11 sierpnia trwała do godziny 15. 45. Słowa uznania należą się wszystkim strażakom jednostek OSP i PSP uczestniczącym w akcji, władzom i członkom Oddziału Mazowieckiego PZW, jednostce WOPR, Straży Miejskiej i Komisariatowi Policji w Serocku.

Działania ratownicze osobiście obserwowali Starosta Legionowski Jan Grabiec oraz Bur-mistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki Z ramienia gminy działania koordynował z-ca Szefa Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Edward Kowalewski. Na miejscu zdarzenia byli Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Jan Wielechowski i Prezes Legionowskiego WOPR Krzysztof Jaworski.

Przypominamy, że przyducha zdażyła się jeynie w zamknietym akwenie wodnym potocznie zwanym oczkiem wodnym w Zegrzu

Źródło: www.miasto.serock.pl

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design