Rezerwat Wąwóz Szaniawskiego (Gm. Serock) - Rezerwat Stawinoga (Gm. Zatory)

2020-12-16

AKTYWNY WYPOCZYNEK 

REZERWAT WĄWÓZ SZANIAWSKIEGO (GMINA SEROCK)

- REZERWAT STAWINOGA (GMINA ZATORY)

Teraz wyruszymy w drogę w miejsca, gdzie położone są rezerwaty przyrody: Wąwóz Szaniawskiego oraz Rezerwat Stawinoga w Gminie Zatory (Powiat Pułtuski). Wycieczka będzie miała charakter wycieczki przyrodniczo - historyczno - rekreacyjnej. Po za zwiedzaniem Dworku w Zegrzynku (pozostałości po spaleniu dworku w latach 70 XX wieku - widać schody, fundamenty), tablic informacyjnych o tym ciekawym miejscu będziemy mogli zobaczyć element małej architektury (figurkę Św. Stanisława Kostki w Jadwisinie). Zwrócimy na nią uwagę - jest dosyć wysoka. Wykonana przez asutriackiego rzeźbiarza Ludwika Kauffmanna. Możemy chwilę odpocząć przy figurce przed dalszym etapem wycieczki.

Wjeżdżamy w ul. Dworkową, Konwaliową, przecinamy prosotopadle ul. Szkolną obok boiska Szkoły Podstawowej w Jadwisinie. Punktem, gdzie będziemy musieli wjechać na kładkę jest łuk drogi ul. Akacjowej obok Obserwatorium Astronomicznego w Borowej Górze.

Jedziemy przez chwilę chodnikiem, następnie podjazdem/zjazdem dla rowerów na kładce. Znajdujemy się po drugiej stronie. Jezdziemy wzdłuż ekranów akustycznych do placu zabaw, placu do ćwiczeń z masą własnego ciała (park kalisteniczny). Możemy chwilę poćwiczyć na maszynach lub zrelaksować się na ławkach.

Ul. Warszawską w Stasim Lesie, przez rondo w Serocku, zmodernizowaną niedawno ścieżką rowerową wzdłuż ul. Warszawskiej w Serocku docieramy do zabytkowego kościoła ufundowanego przez ostatnich książąt mazowieckich - Stanisława oraz Janusza, kościoła wybudowanego w XVI wieku. Z rynku udajemy się przez Wierzbicę, Łachę za mostem im. Obronców Ziemi Serockiej w 1920 r.  - ul. Mazowiecką, Sosnową do wałów przeciwpowodziowych (trasa narwiańska, szlak wschodni). Tam możemy również aktywnie spędzić czas - ucząc się jazdy konnej w pobliskiej Stajni "Nad Łąkami" Gospodarstwa Agroturystycznego zlokalizowanego w Gąsiorowie (ul. Tusińska 46A), w pobliżu szlaku wschodniego po prawej stronie. Możemy przełożyć tę lekcję na inny, dogodny dla nas dzień.  

Zapaleńcom przyrody w tych miejscach - Łacha, Gąsiorowo, Granica Rezerwatu Stawinoga  z pewnością przyda się dobra lornetka lub aparat fotograficzny. Odgłosy ptaków oraz brak tłumów spacerowiczów na pewno ukoją nasze nerwy od codziennego zgielku miasta. Będąc tutaj przez chwilę można zerknąć za wałem na pływające ptaki m.in.  kaczki

krzyżówki, łyskę zwyczajną, przelatujące żurawie, łabędzie (nieme, krzykliwe), mniejsze ptaki żyjące w roślinności nadwodnej, trzcinowiskach oraz polach, terenach zalewowych, lasach.  

Naszym końcowym punktem wycieczki jest rezerwat faunistyczny, położony

w Gminie Zatory (Powiecie Pułtuskim) - REZERWAT STAWINOGA (fragment lasu, stawów hodowlanych) oraz wycinek Nadbużanskiego Parku Krajobrazowego na granicy Gminy Pokrzywnica w Powiecie Pułtuskim, sąsiadującym z Puszczą Białą. Czas trwania wycieczki zajmuje parę godzin, więc dobrze zaplanować ją z samego rana oraz wziąć niewielki prowiant.  

 

Trudność trasy: łatwa, średnia (wał przeciwpowodziowy: Łacha - Stawinoga).

Mapa poglądowa Rez. Wąwóz Szaniawskiego - Rez. Stawinoga

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda: 


    • Fot. 1 - Mapa poglądowa wycieczki Zegrzynek - Stawinoga
    • Fot. 2 - Mapa poglądowa wycieczki Zegrzynek - Stawinoga
    • Fot. 3 - Mapa poglądowa wycieczki Zegrzynek - Stawinoga
    • Fot. 4 - Wjazd do Rezerwatu Wąwóz Szaniawskiego w Zegrzynku
    • Fot. 5 - Autor L. Fogiel, s. 187. Dworek w Zegrzynku nad Zalewem Zegrzyńskim. Rozdział "NA NIZINACH WARSZAWSKICH", książka "NA MAZOWSZU" autor Kazimierz Saysse - Tobiczyk, wyd. NASZA KSIĘGARNIA 1964
    • Fot. 6 - Drzewa w tym drzewa pomnikowe w Jadwisinie ul. Szaniawskiego
    • Fot. 7 - Figurka Św. Stanisława Kostki w Jadwisinie wykonana przez austriackiego rzeźbiarza Ludwika Kauffmanna
    • Fot. 8 - www.sport.serock.pl - drążki do podciągania, drabinka, siłownia zewnętrzna, plac zabaw
    • Fot. 9 - Autor T. Sumiński, s. 230. Rozdział "NA NIZINACH WARSZAWSKICH", książka "NA MAZOWSZU" autor Kazimierz Saysse - Tobiczyk, wyd. NASZA KSIĘGARNIA 1964
    • Fot. 10 - Łyska zwyczajna z białą blaszką na czole 
    • Fot. 11 - Oznaczenie - stajnia "Nad Łąkami" w Gąsiorowie ul. Tusińska 46A (w pobliżu wału przeciwpowodziowego)
    • Fot. 12 - Kościół w Dzierżeninie 
    • Fot. 13 - Nadbużański Park Krajobrazowy - Gmina Pokrzywnica (Powiat Pułtuski)
    • Fot. 14 - Obszar Rezerwatu Stawinoga, źródło: http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/
    • Fot. 15 - Granica Rezerwatu Stawinoga
    • Fot. 16 - Łabędź na rzece Narew 
    • Fot. 17 - Modraszka zwyczajna w trzcinowisku 
    • Fot. 18 - Roślinność porastająca rzekę Narew 

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design