Odcinkami wybranych szlaków... Zabłocie - Dębe - ...- Sikory
Odcinkami wybranych szlaków...
Zabłocie - Dębe - ...- Sikory
Przez Gminę Serock, Wieliszew przebiega Szlak Pułtuski (znaki czarne). Właśnie w Zabłociu ma on swój początek. Prowadzi nas wzdłuż Lasów Serockich (w głębi znajduje się Rezerwat Zegrze) m.in. przez Izbicę, Dębe (w pobliżu fort w Dębem), Lasy Legionowskie (obok Uroczyska Poniatów).
Ponadto w Gminie Wieliszew, a właściwie w Poddębiu obok wspomnianego szlaku (który przez jakiś czas pokrywa się z czerwonym szlakiem), który wiedzie tutejszymi ulicami można przejść, pojechać fragmentem Szlaku Wieliszewskego (znaki czerwone), a następnie podziwiać piękne widoki z wału ziemnego (Trasy Obwodowej).
W Zabłociu naprzeciwko fragmentu tutejszego lasu znajduje się zabytkowa kapliczka, która jest blisko usytuowana obok drogi wojewódzkiej nr 622. Datowana jest na ok. 1910 rok. Kierujemy się drogą lokalną do Stanisławowa (Gm. Serock). Fragment drogi asfaltowej, która w początkowej fazie pokrywa się z Trasą Pułtuską. Szlak Pułtuski skręca w lewo przez okoliczne tereny m.in. Guty, Wolę Smolaną do Rezerwatu Zegrze. Natomiast my udajemy się w dalszą podróż wśród: lasów, pól uprawnych do kapliczki obok skrzyżowania dróg - w Gutach (usytuowana na skraju lasu po lewej stronie). Droga nie jest ruchliwa, więc nie będzie problemów z jej pokonaniem.
Następnie docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 632 (skrecamy w lewo). Pokonujemy odcinek przez Ludwinowo Dębskie do ronda. Opuszczamy go drugim zjazdem (na wprost). Przed zaporą wodną w Dębem po prawej stronie (kierunek Legionowo) mieści się forma ochrony przyrody - zespół przyrodniczo - krajobrazowy Dębe.
Będąc na zaporze możemy zrobić krótką przerwę na obserwację przyrody: ptaków, które zamieszkują okoliczne tereny, rozciągających się lasów po stronie Gminy Wieliszew (po lewej stronie), czy spiętrzającej się rzeki Narew.
W Poddębiu (Gmina Wieliszew) jedziemy ul. Sosnową, gdzie nieopodal przemierzając mostek możemy dojrzeć odcinek Kanału Bródnowskiego Dolnego, który uchodzi do rzeki Narew. Pomocne w zaplanowaniu dalszej podróży są usytuowane obok dróg tablice informacyjne Gminy Wieliszew o szlakach pieszych oraz rowerowych. Po przejechaniu kilku kilometrów od miejsca, gdzie krzyżują się drogi: Nasielska (droga wojewódzka 632) z drogą lokalną w Poddębiu wjeżdżamy na trasę obwodową (liczącą ponad 20 km wytyczoną od Zegrza Południowego ul. Rybaki do miejscowości Góra (Gmina Wieliszew). Na końcu ul. Sosnowej krzyżuje się ona z ul. Wesołą (na wysokości oczu ujrzymy kawałek wału). Kierujemy się lekko w lewo (tabliczka z oznaczeniem na ul Wesołej), następnie prosto. Wał ziemny będzie naszym wyznacznikiem, "kompasem", który szlakiem zielonym "oprowadzi" nas wśród urokliwych zakątków leśnych po obu stronach wału, czy pięknych połaci pól, podmokłych łąk z niewelkimi śródpolnymi "oczkami" wodnymi, czy podłużnymi zagłębieniami wypełnionymi wodą. Jest to mozaika ekosystemów: zadrzewień, łąk, czy "oczek" wodnych. Jest to dogodne miejsce do obserwacji spotykanej tutaj m.in. czapli siwej oraz drapieżnych ptaków.
Są to miejsca, które urzekają nie tylko walorami przyrodniczo - krajobrazowymi, ale także posiadają wiele korzystnych cech otoczenia środowiskowego, które wpływają na realizację funkcji wypoczynkowych. Są to miejsca, które znajdują się na mapie naszej wycieczki: Poddębie, Topolina, Sikory.
Ostatnim punktem przed dalszą podróżą powrotną jest malowniczy widok z wału ziemnego na Kępę Kikolską oraz meandrującą rzekę Narew. Jeżeli będziemy kierować się alternatywną trasą z Zabłocia przez Lasy Serockie, Izbicę, Dębe itd. szlakiem pułtuskim przecinającym drogę krajową nr 62 warto przeznaczyć kilkanaście minut jazdy rowerem, by zwiedzić kościół w Woli Kiełpińskiej (Gmina Serock), wybudowany w latach 1895-1899 w stylu nadwiślańskim.