"Nie dbać o bilet..."
Bez samochodu, bez biletu ZTM, za to z atrakcjami – tak przedstawia się poniedziałek 22 września.
Zachęcamy do uroczystego świętowania Dnia Bez Samochodu i wybrania się na wycieczkę po powiecie legionowskim w strefie obowiązywania Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD. Do każdego ze wskazanych przez nas miejsc można będzie bezpłatnie dotrzeć autobusem ZTM (linie 723, 731, 736 z Warszawy), liniami S3 i S9 Szybkiej Kolei Miejskiej bądź pociągami uruchamianymi przez Koleje Mazowieckie.
Proponujemy krótką podróż trasami czarnego szlaku „Polski Walczącej”. Jest on najbogatszym w miejsca pamięci spośród trzech wytyczonych, posiada także liczne walory krajoznawczo-krajobrazowe. Dwie jego trasy łączą Jabłonnę i Legionowo, jednak, w zależności od wybranego wariantu, różnią się długością i przebiegiem. Możemy zdecydować się na pokonanie każdej z nich oddzielnie lub na ich połączenie – wykonamy wtedy liczącą 29,1 km pętlę ze startem i metą w stolicy powiatu. Punkty początkowy i końcowy trasy A, czyli stację PKP Legionowo Przystanek i pałac w Jabłonnie, dzieli 17,3 km. Droga wiedzie przez rezerwaty i Lasy Chotomowskie. Trasa B ma długość 11,8 km. Biegnie z Jabłonny przez nadwiślańskie błonia i Las Legionowski, kończąc się w ścisłym centrum miasta.
Miłośnicy lokalnej historii mogą zaspokoić swój głód wiedzy i nabrać apetytu na więcej w Muzeum Historycznym, rozlokowanym w trzech różnych budynkach na terenie Legionowa. W Willi Bratki przy ulicy Mickiewicza znajduje się wystawa stała pt. W krainie lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach. W Pawilonie obejrzeć można nowocześnie zaaranżowaną ekspozycję prezentującą archeologię ziem powiatu legionowskiego. Dzieje garnizonu w Legionowie, ukazane przez pryzmat najciekawszych pamiątek, poznamy natomiast w Filii „Piaski”. Obok budynku, który jest przeniesionym i odrestaurowanym kasynem wojskowym armii carskiej, została zorganizowana ekspozycja plenerowa dział artylerii.
Historię poczuć można, odwiedzając XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie (obecnie Dom Zjazdów i Konferencji PAN). Jabłonna od średniowiecza była własnością biskupów płockich, którzy w XV wieku wybudowali tu letnią rezydencję. W 1773 roku odkupił ją od kapituły płockiej brat króla Stanisława Augusta - Michał Poniatowski, ówczesny biskup płocki i późniejszy prymas Polski. Nową siedzibę zaprojektował królewski architekt Dominik Merlini, autor projektów m.in. warszawskiej Królikarni oraz Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. W znajdującej się na terenie jabłonowskiego kompleksu galerii „Oranżeria” prezentowane są wystawy sztuki współczesnej, zaś urządzony w angielskim stylu zabytkowy park krajobrazowy to idealne miejsce do długich, relaksujących spacerów, podczas których obejrzeć można ruiny dawnej wozowni i Łuk Triumfalny wzniesiony ku czci księcia Józefa Poniatowskiego – obydwa obiekty projektu Henryka Marconiego. Melomanów przyciągają comiesięczne otwarte koncerty z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”.
Skorzystajcie z bezpłatnych przejazdów i odwiedźcie opisane miejsca, są tego warte.
Źródła: muzeum.legionowo.pl, szlak.powiat-legionowski.pl, jezioro.zegrzynskie.pl