"Muzycy w ratuszu"

2014-01-30

Wszystkim, którym do tej pory nie udało się zobaczyć wystawy znajdującej się w serockim ratuszu przypominamy, że maja czas do 17 lutego. Autorami prezentowanych prac, wykonanych techniką batiku jest grupa osób z pracowni batiku Mamut w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

Grupa działa już od 8 lat, należy do niej 12 osób – są to zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Pełna kolekcja liczy kilkadziesiąt prac. W ratuszu prezentujemy 28 obrazów, przedstawiających portrety muzycznych bohaterów. Do najsłynniejszych postaci, prezentowanych na batikowych dziełach należą Elvis Presley, Carlos Santana czy też Bono.

Batik należy do grupy tak zwanych rezerważowych lub pośrednich technik barwienia tkanin. Ich ogólna zasada polega na tym, iż wybrane fragmenty tkaniny przed rozpoczęciem procesu barwienia są osłonięte tak, aby nie dopuścić do nich barwnika. Różnorodne materiały i substancje stosowane do osłony tkanin noszą nazwę rezerważu. W wyniku barwienia tą metodą, powstaje jasny wzór, na ciemniejszym zabarwionym tle. O ile malowanie można uznać za proces pozytywny-motywy powstają na płótnie w wyniku bezpośredniego nałożenia farby, o tyle rezerważowy sposób dekoracji tkanin jest procesem negatywnym, ponieważ wzór powstaje w tych miejscach, które były osłonięte. Tkaninę lub jej włókna można osłaniać na wiele sposobów-poprzez owiązywanie, ciasne składanie, nakładanie sztywnych osłon, zawiązywanie supłów lub też nanoszenie płynnych substancji, które na ich powierzchni twardnieją, tworząc nieprzepuszczalną powłokę''. Technika ta znana jest od ponad dwóch tysięcy lat. w krajach Azji i Afryki. Za ojczyznę batiku uznaje się Jawę, gdzie zyskał rangę głównej dziedziny sztuk plastycznych. Indonezyjskie słowo "batik" oznacza zarówno technikę barwienia płynnym woskiem, jak również tkaninę wykonaną tym sposobem. Końcowym etapem procesu batikowania jest usunięcie wosku z tkaniny. Wykonuje się to przez wyprasowanie wosku gorącym żelazkiem. Batik jest zawsze trochę niespodzianką, nigdy do końca nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy. Może nas czasami mile zaskoczyć, a może też rozczarować.


Źródło: www.miasto.serock.pl
 

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design