Muzeum na kółkach w Serocku

2016-04-19

Muzem na kółkach w ciągu 2 ostatnich lat gościło w 46 miastach w Polsce. W tym tygodniu ta mobilna wystawa edukacyjna zawita do Serocka i będzie to ostatnie miejsce na jej trasie.

Muzeum na kółkach to edukacyjna wystawy mobilna, która w telegraficznym skrócie opowiada o tysiącu lat historii polskich Żydów. Do tej pory, od roku 2014, odwiedziło 46 miejscowości w Polsce. Wybierane są te miejscowości, w których przed wojną Żydzi stanowili liczną grupę ludności. Do takich miast niewątpliwie zalicza się Serock, w którym w 1931 roku liczba żydowskiej ludności wynosiła 2 490 osób, co stanowiło około połowę serockiego społeczeństwa.

Muzeum na kółkach przyjedzie do Serocka już w najbliższy czwartek (21 kwietnia) i zostanie do soboty. Będzie to czas na poznanie mnóstwa ciekawych informacji o kulturze i historii Żydów. W specjalnie przygotowanym pawilonie będzie można zobaczyć między innymi model żydowskiego miasteczka, kalendarium 1000 lat historii polskich Żydów, fragmenty wspomnień i wywiadów ze świadkami historii.

Czwartek

Od czwartku do soboty (21 – 23 kwietnia) w godzinach od 8:00 do 16:00 w ratuszu w Serocku będzie można oglądać wystawę „Wielokulturowa społeczność Serocka na starych fotografiach” oraz „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas zagłady”. W czwartek o godzinie 12:00 otwarty zostanie także pawilon na rynku, w którym do godziny 18:00 będzie można zwiedzać wystawę „Muzeum na kółkach”. Tego dnia dla 30 wytypowanych przez szkoły uczniów klas szkół podstawowych odbędą się warsztaty, które będą miały na celu przybliżyć kulturę żydowską. Dla takiej samej grupy gimnazjalistów zorganizowane zostanie spotkanie, w którym tematem przewodnim będzie problem dyskryminacji kulturowej. Ponieważ niemożliwe było przeprowadzenie takich zajęć dla wszystkich uczniów z serockich szkół, zadaniem przedstawicieli, którzy zostali wytypowani na warsztaty, będzie przy wsparciu nauczycieli przeprowadzenie lekcji dla pozostałych rówieśników.

Piątek

W piątek od godz. 16:00 do 17:00 w serockim ratuszu odbędzie się promocja publikacji „Sefer Serock”, którą na język polski przetłumaczyła Ola Jakubczak, a od godziny 17:00 do 19:00 na rynku będzie można wysłuchać opowieści regionalisty Sławomira Jakubczaka o społeczności żydowskiej w Serocku. Będzie to połączone ze spacerem, podczas którego historyk będzie pokazywał ślady miejsc, gdzie znajdowały się budowle i różnego rodzaju zakłady żydowskie. Będzie też okazja do obejrzenia unikatowych fotografii, m.in. synagogi serockiej. Docelowo grupa dojdzie do kirkutu żydowskiego, gdzie przy macewach będzie można złożyć kamień, który w tradycji żydowskiej jest odpowiednikiem kwiatów składanych w polskiej kulturze.

Sobota

W sobotę od godz. 9:00 do 10:00 na rynku zorganizowany zostanie happening Taniec łączy pokolenia. W tym czasie pośród klientów i kupców zebranych na targowisku członkowie zespołu SMS Skubianka w tradycyjnych strojach rozpoczną prosty taniec żydowski, a z głośników popłynie się muzyka na cały rynek. Każdy z obecnych będzie mógł włączyć się w zabawę. O godzinie 18:00 w sali widowiskowej CKiC w Serocku odbędzie się już impreza zamknięta. Będzie to spektakl „Hava Nagila”, któremu będzie towarzyszył tradycyjny żydowski poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dosina. Ponieważ sala widowiskowa pomieści tylko 150 osób, na to wydarzenie zaproszono jedynie przedstawicieli społeczności, takich jak radni, sołtysi, kierownicy szkół. Zapowiedziano jednak, że nagranie z widowiska niezwłocznie zostanie opublikowane w kronice serockiej na youtube. Wszystkie atrakcje poza tą ostatnią będą jednak ogólnodostępne i bezpłatne.

Źródło: www.gazetapowiatowa.pl

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design