Historia, która powraca
Jezioro Zegrzyńskie to coraz atrakcyjniejsze miejsce do wypoczynku. Prężnie rozwijająca się baza turystyczna przyciąga rzeszę mieszkańców pobliskiej Warszawy i innych mniejszych miejscowości. Potrzebę przedsięwzięcia kroków, aby ułatwić dojazd do tego rejonu mieszkańcom, jak i przyjezdnym, dostrzegł starosta Jan Grabiec.
22 października, wspólnie z Kolejami Mazowieckimi, zorganizował on konferencję, która miała rozpocząć dyskusję na temat reaktywacji połączenia Legionowo-Zegrze.
Spotkanie miało bardzo ciekawą formę, która na pewno na długo zostanie wszystkim uczestnikom w pamięci i nie pozwoli zapomnieć o pilnej potrzebie mieszkańców.
A wszystko zaczęło się na stacji PKP w Legionowie, gdzie spotkali się uczestnicy konferencji. Przybyłym gościom czas oczekiwania na odjazd umilał akordeonista, który niestrudzenie przygrywał też przez całą podróż do Zegrza.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnych samorządów powiatu legionowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Kolei Mazowieckich, prezes Stowarzyszenia Transportu Publicznego, prezes zarządu Szybka Kolej Miejska, sołtysi, działacze społeczni oraz media.
Początek był bardzo spektakularny. Starosta Jan Grabiec w konduktorskiej czapce i przez megafon zaprosił gości na wspólną przejażdżkę szynobusem na trasie Legionowo-Zegrze. Większość zaproszonych gości miała jeszcze w pamięci czasy, kiedy na tej trasie regularnie kursowały pociągi, aż do ich zawieszenia przed rokiem 1998.
Przejażdżka zakończyła się Zegrzu Południowym, skąd uczestnicy konferencji przeszli do pobliskiego hotelu Mario, aby tam w atmosferze skupienia, rozpocząć rozmowy o możliwościach finansowych i technicznych przedsięwzięcia. Przypomniano, że trzy lata temu, w roku 2011 starostwo zleciło Instytutowi Rozwoju i Promocji Kolei przygotowanie analizy rozwoju połączeń kolejowych w powiecie legionowskim. Połączenie Legionowo – Zegrze wskazano do reaktywacji w pierwszej kolejności.
Starosta na początek zaproponował zainteresowanym samorządom współfinansowanie weryfikacji nalizy, być może już nieaktualnej. A w dalszym terminie, wspólne pokrycie kosztów uruchomienia i funkcjonowania połączenia.
W ten sposób zaczął się pewien proces, który będzie przebiegał wielotorowo i być może nie będzie łatwy. Jeśli zakończy się jednak sukcesem, może być świetną alternatywą dla coraz bardziej zatłoczonych dojazdów do Jeziora Zegrzyńskiego. Uczestnicy konferencji mieli świadomość potrzeb mieszkańców, a tego typu spotkania i rozmowy przybliżają do realizacji oczekiwań społecznych.